Yanmaz Balon Deneyi

İlk olarak çocuklara balonun ne olduğu sorusunu sorarak deneye başlayabiliriz. Tabiki tüm çocuklar balonun ne olduğunu bilecek ve kendisine göre tanımlamaya çalışacaktır. Çocukların açıklamaları bittikten sonra balonu nelerin patlatabileceğini soralım. Sivri bir nesne, fazla şişirme, balonu kuvvetli bir şekilde sıkıştırma, ateş vb.

Evet ateşin de balonu patlatabileceğini çocuklara deneyden önce açıklayalım. Gelelim şimdi deneyimizi yapabilmemiz için gereken malzemelere.

Gerekli Malzemeler

  • 2 Adet Balon
  • 1 Adet Mum
  • Kibrit
  • Su

Deneyin Yapılışı: Birinci balonu biraz şişirin ve yanan mumun üzerinde tutun. Balonun neden patladığını çocuklara sorun ve cevaplarını dinleyin. Ardından ikinci balonun içerisine bir miktar su koyun ve balonu şişirin. Balonda suyun olduğu tarafı yanan mumun üzerine tutun ve çocukların balonun patlamadan alevin üzerinde durduğunu gözlemlemelerini sağlayın. Balon biraz is olacak ama patlamayacaktır. Peki bu nasıl oldu?

Deneyin Sonucu: İçerisine su koyduğumuz balon patlamadan yanan mumun üzerinde durdu. Bunun nedeni etrafımızdaki nesnelerin alev alması için önce tutuşması gerekmektedir. Her nesne için bu tutuşma sıcaklığı farklıdır. Balon bir yandan tutuşmaya çalışırken bir yandan da içerisindeki su ısınmaya başlıyor. Balonun içerisindeki su balonun tutuşmasını geciktiriyor. Çünkü suyun ısınması için alevden gelen sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu durum balonun tutuşmasını geciktiriyor ve uzun bir süre patlamadan kalmasını sağlıyor.

Benzer Etkinlikler

Leave a Comment